Wiedza
HISTORIA HYDROMECHANICZNEGO CZYSZCZENIA RUROCIĄGÓW (PIGGING)
Pierwsze czyszczenie rurociągu, przy pomocy tłoka mechanicznego, miało miejsce około 1870 roku, kilka lat po tym jak Edwin Laurentine Drake (Colonel Drake) odkrył w Titusville, w Pensylwanii ropę naftową.
W pierwszym okresie ropę dostarczano do rafinerii wozami konnymi, które grzęzły na nieutwardzonych traktach i topiły się z całym cennym ładunkiem.
Dlatego dość szybko dostrzeżono dużo lepszą i bezpieczniejszą możliwość transportu ropy przy pomocy rurociągów instalowanych pomiędzy szybami wydobywczymi i rafinerią. Jednak już na początku eksploatacji pierwszych rurociągów zauważono, że powstające na ściankach osady powodują wzrost oporu przepływu i ciśnienia na pompach tłoczących ropę. Po wielu próbach płukania (sic!)i eksperymentowania z różnymi materiałami chemicznymi zastosowano do udrożnienia rur tłoki wykonane że szmat owiniętych drutem. Przez pół wieku czyszczaki były robione ze stali i gumy, skóry oraz warg i dysków z tworzyw sztucznych. W zależności od potrzeb ich części robocze wyposażano w szczotki, drapaki, noże i inne narzędzia zgarniające, tnące lub rozgniatające. Potem stosowano kombinacje różnych innych materiałów by w końcu zastosować nowoczesne tworzywa sztuczne jak pianki poliuretanowe, pianki polietylenowe czy też dyski z twardego poliuretanu, poliamidu czy też teflonu.
Po pierwszych szmacianych i skórzanych tłokach pozostała tylko nazwa, PIG, od charakterystycznych pisków wydawanych przez trące o wewnętrzną powierzchnię rur druty używane do wiązania tłoków.
BIAŁY CERTYFIKAT A CZYSZCZENIE WODOCIĄGÓW